Хогуортс
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Хогуортс

Изживейте света на магията !
 
ИндексЗбИжЗИЙГалерияТърсенеРегистрирайте сеПоследни снимкиВход

 

 Разказ за Шарлот Северия

Go down 
АвторСъобщение
Jane Undead
~~Доцент по Вълшебство~~
~~Доцент по Вълшебство~~
Jane Undead


Female
Брой мнения : 887
Местожителство : София
Дом : Домът на лудите и учените
Registration date : 07.02.2008

Герой
Описание на героя ви::

Разказ за Шарлот Северия Empty
ПисанеЗаглавие: Разказ за Шарлот Северия   Разказ за Шарлот Северия Icon_minitimeВто Мар 18 2008, 16:10

Глава първа
Разгневения баща



Шарлот беше будно единадесетгодишно момиче с гарвановочерна коса и кафяви очи, които сякаш се усмихваха. Тя беше мниго ученолюбива и затова днешния ден беше изключително важен за нея - от днес тя тръгваше на магическо училище. Шарлот имаше две по-големи сестри, които учеха в различни домове в училището "Хогуортс" - Сюзън, която беше в дом Рейвънклоу и Айлийн, която учеше в дом Слидерин. Когато седна на столчето и заместик-директора професор Уизли постави на главата й старата разпределителна шапка, тя несъзнателно затаи дъх.
- Къде ли да те сложа? - чу в главата си пискливо гласче
- Все едно - помисли си тя - Ако съм в Слидерин, мама ще ме убие, ако съм в Рейвънклоу - тате ще ме убие. А ако случайно ме сложиш в някой от другите два, ще е най-добре да се изселя от къщи.
- Е, хайде, хайде - вече виждам желанието ти, макар че не искаш да разочароваш горкия си баща. - искиска се гласчето - Най-добре РЕЙВЪНКЛОУ!
Последната дума беше изречена на висок глас и цялата маса в дъното на залата гръмна в аплодисменти. Шарлот весело скочи от столчето и се запъти към останалите Рейвънклоуци. Когато стигна, към нея вече се подаваха няколко ръце и тя започна да се започнава със съучениците си.
- Шарлот Северия. - казваше тя щастливо и се запознаваше с другите деца, наречени Венера Лонгботъм, Сузана Рипър, Том Браун и т.н. След нея шапката изпрати Верил, Лидия в Хафълпаф и Разпределителната церемония завърши. Шарлот с интерес наблюдаваше директорката на училището, която тъкмо започна приветственото си слово. Тя беше жена с посивяла коса, прибрана на кок и носеше очила с правоъгълни рамки. "Много добра директорка", бяха казали майка й и татко й. "Трудно ще намериш по-добър от нея, като изключим разбира се Албус, който обаче си е наш директор и не ви го даваме." Шарлот се засмя при този спомен - Академик Албус Дъмбълдор оглавяваше Изследователския институт, наречен на името на Мерлин и сътрудниците в института бяха положили огромни усилия, докато успеят да го измъкнат от училището, за им стане директор.
- Не искам никой ученик да се разхожда късно вечер по коридорите. - продължаваше да говори професор Макгонагъл - Нито да правите заклинания извън клас. Първокурсниците е добре да знаят, че влизането в гората на училището е строго забранено, което не е лошо по-големите също да си припомнят. - тя погледна строго последователно към всяка от четирите маси - А сега е време за храната.
Златните блюда на всички маси изведнъж се оказаха пълни догоре. Учениците се нахвърлиха върху й и бързо започнаха да я унищожават, сякаш щеше всеки момент да изчезне. Докато си дояждаше десерта - ментов сладолед с орехчета, Шарлот мислеше върху думите на директорката. Знаеше, че много ученици са се опитвали да нарушават забраната да се влиза в гората, включително собствената й сестра. Айлийн Елинор беше прелетяла над дърветата на куидичната си метла миналата година, закачила се на някакъв клон и паднала долу. След няколко часа я намерил Хагрид, цялата насинена и със счупена ръка. Наказанието после вероятно не е било нищо в сравнение с конското, което Сивиръс й беше пратил на другия ден.
- Кой идиот би се навирал в гората? - мърмореше си тихичко под носа момчето до нея на име Джон Валантайн - Аз бих се радвал, ако не се загубя някъде в замъка още утре.
Шарлот мислено се съгласи с него, включително с частта, отнасяща се до глупавата постъпка на сестра й. Още известно време на масата не се чуваха много приказки. След като учениците довършиха десертите си, златните блюда внезапно се разчистиха. Първокурсниците ахнаха учидени и се заоглеждаха дали навсякъде храната е изчезнала.
- Жалко, - каза огорчено едно момиче, седящо наблизо - мислех да взема малко за котката си.
За щастие котката на Шарлот не беше останала на милостта на отмъкнатата от трапезарията храна. Шарлот с облекчение си спомни за пакета котешка храна, който майка й Джейн беше сложила в куфара й онзи ден. Тя се усмихна на седящия до нея Джон, който побързо също да се усмихне в отговор.
- Интересно име. - каза той учтиво - А откъде идва Северия, ако не е тайна.
- О, - каза Шарлот - не знаех, че ще трябва да давам обяснения. Ами, след като майка ми родила на баща ми три дъщери, решила да кръсти последната на него. Нали разбираш, да не се чувства минат.
- Сигурен съм, че ако аз имах три дъщери, щях да се радвам някоя от тях да е кръстена на мен. - отвърна момчето и се усмихна
- Твърде вероятно е да ти се случи, ако си вземеш за жена Ъндед. - пошушна момичето - Ние имаме само дъщери. Тате очевидно не го е знаел, преди да се ожени за мама. Внимавай - намигна му тя, - имам две по-големи сестри.
Момчето се изчерви и побърза да попита нещо друго:
- А сестрите ти тук ли учат?
- О, да. - отвърна му Шарлот - Сюзън е префект на Рейвънклоу, пълна отличничка и мама много се гордее с нея. А Айлийн играе в куидичния отбор на Слидерин и е много добра по отвари, даже по-добра от Сюзън. Татко много се радва за нея.
- Баща ти е учил в Слидерин? - попита момичето на име Венера, което беше седнало срещу тях - Моя пък е бил в Грифиндор.
- Да, даже е преподавал по Отвари.
- Как се казва баща ти? - обърна се към нея Джон
- Сивиръс Снейп. - Шарлот широко се усмихна
- Имаш предвид онзи Снейп? - ужасено се обърна друго момиче - Майка ми едва си взела изпитите при него.
- Да. - отговори Шарлот притеснено - Знам, че е бил строг навремето. Той си е такъв - вчера ми каза, че ако нямам добри оценки, ще ме наказва редовно. Но иначе не е лош.
- А как да ти казваме за по-кратко? - попита я Джон - Не че Шарлот е дълго, но ако го крещиш от единия край на някой коридор до другия, най-вероятно няма да се чува.
- Ами, не знам. - Шарлот изглеждаше объркана - Досега никой не ме е питал за това. Средната ми сестра ми казва Чарли, предполагам че ще свърши работа. Или пък Севи, така казва майка на татко, когато е развълнувана. На мен обаче никога не ми вика така. А би ми харесало.
- Чарли-Севи. - замислено каза Джон Валантайн - Звучи интересно.
Шарлот също се замисли върху тези две имена, но бързо беше изтръгната от унеса си когато чу сестра й да се провиква:
- Хайде, ученици. - викаше Сюзън - Време е да се прибираме в кулата. Всички от Рейвънклоу да тръгват пред мен.
Шарлот, Джон и Венера изоставиха разговора си и бързо тръгнаха към изхода с тълпата Рейвънклоуци. След дългото се изкачване по стъпалата Шарлот едва си поемаше дъх. Когато стигнаха до входната врата, тя с учудване видя как бронзовия орел във формата на чукало сякаш оживя и попита с човешки глас:
- Кой е най-краткия път да обиколиш Вселената?
- Да посочиш себе си. - отговори Сюзън
- Умно момиче. - каза орела, който сега сякаш се смееше - Чакам с нетърпение следващия път. Може пък да те надхитря.
- Аз също - усмихна се Сюзън учтиво и отвори вратата към общата стая. Всичко влязоха в стаята със звезден килим, който сякаш се оглеждаше в сводестия таван отгоре. Широкото кръгло помещение имаше на разположение много маси, столове и библиотеки, пълни догоре с различни магически книги. Първокурсниците започнаха да се оглеждат любопитно наоколо, няколко от тях, след които и най-малката сестра Ъндед, бяха наобиколили статуята, поставена в ъгъла, която представяше Роуина Рейвънклоу.
- Красива е, нали? - прошепна развълнувано Венера Лонгботъм - А, тука пише нещо.
Първокурсниците се скупчиха още по-плътно и слад много взиране в диадемата, поставена на главата на статуята, Шарлот Ъндед прочете:
- Има ли нейде дар по-голям от ум бърз, пъргав и прям?
Учениците гледаха с богоговение към статуята и съвсем не забелязаха префектите Сюзън и Юлий, които се бяха втренчили настоятелно в тях.
- Достатъчно за днес - строго каза Юлий и първокурсниците се обърнаха стреснати - А сега - всички по леглата. Момичетата са надясно, а момчетата - наляво.
Сюзън изчака всички да си отидат по стаите, пожела на другия префект на име Юлий Дъглас лека нощ и се отправи към своята стая. Сестра й вече си беше легнала, затова тя се приближи тихо до леглото й и прошепна:
- Много се радвам, че си при нас, Шарлот.
- И аз се радвам, Сюзън. Само че на татко никак няма да му хареса.
- Не се притеснявай - успокои я Сюзън. - Предполагам, че бързо ще се оправим с него. Защо иначе сме толкова жени вкъщи, ако не можем да се оправяме с татко. Сега по-добре заспивай, мила. Утре ще ставаме рано.
- Лека нощ, Сю. - тихо каза Шарлот
- Лека нощ, Шарлот.
Върнете се в началото Go down
Jane Undead
~~Доцент по Вълшебство~~
~~Доцент по Вълшебство~~
Jane Undead


Female
Брой мнения : 887
Местожителство : София
Дом : Домът на лудите и учените
Registration date : 07.02.2008

Герой
Описание на героя ви::

Разказ за Шарлот Северия Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Разказ за Шарлот Северия   Разказ за Шарлот Северия Icon_minitimeВто Мар 18 2008, 16:18

На другата сутрин Шарлот се събуди рано. Другите момичета още спяха, а Сюзън беше седнала на стола зад личното си бюро на префект и като че ли си говореше нещо сама. Любопитна повече от всякога, Шарлот се разсъни мигновено и се заслуша в гласа на Сюзън.
- Затова мисля да предупредя и Шарлот да не пише на нашите. - казваше сестра й - Току-виж татко я нахокал или дори й пратил някое конско евангелие.
Е, добре, помисли си Шарлот, може да позабави малко първото писмо към родителите си. Но защо сестра й не го каза направо на нея, а трябваше да си го повтаря на глас? Шарлот се съсредоточи още повече и долови втори глас, който идваше откъм бюрото.
- Ние сме Ъндед, за Мерлин! - разпалено обясняваше гласа - Пет поколения вещици, учили в Рейвънклоу. Какво си представя татко? Аз съм единственото изключение поне от петдесет години насам и да ти кажа право, в Слидерин ми харесва. Но много се съмнявам, че Шарлот би била щастлива при нас. Вие сте вълшебници, просто ви влече към Рейвънклоу.
Шарлот не се усъмни нито за момент, че този глас принадлежи на другата й сестра Айлийн. Двете й по-големи сестри явно бяха открили начин да разговарят помежду си, докато са на различни места в замъка. Беше й омръзнало да се преструва на заспала, затова стана от леглото си и, стараейки се да вдигне колкото може повече шум, започна да се приготвя за училище.
- Ще говорим на закуска, Айлийн. - чу да казва сестра й
Докато Сюзън будеше другите момичета, Шарлот отиде да разгледа бюрото й. На него имаше само няколко книги и огледалото на Сю, което беше виждала да събира прах на една от библиотеките вкъщи. Скоро петте момичета бяха готови и се отправиха заедно към Голямата зала.
- Почакай ме навън след закуска. - каза Сюзън на Шарлот, преди да тръгне към масата на префектите.
Шарлот се запъти към масата на Рейвънклоу, където вече се бяха събрали доста от съучениците й. Забелязала момчето, с което се беше запознала снощи, тя го поздрави учтиво и отиде да седне до него.
- Добро утро, Сев. - каза й той, като остави лъжичката в купичката си с овесена каша - Виж, днес тавана е целия в облаци.
- Омагьосан е да показва какво е небето отвън. - отговори му Шарлот Северия и си придърпа една чиния бекон с яйца. - Пише го в "История на Хогуортс". Онзи ден го четох. Мадам Ревънклоу го е измислила.
- Наистина? Ще взема да прочета и аз. Даже ще си взема книга за Рейвънклоу от библиотеката. Сигурно е била е велика на времето си.
- И майка ми така мисли.
- Сигурно, нали е и тя е била в Рейвънклоу. Ти писа ли на вашите вече?
- Не съм и май е по-добре да не го правя скоро. - намръщи се момичето - Сюзън ще им пише.
- Мислиш, че баща ти може да е сърдит?
- Убедена съм.
- Това е неприятно. Моите родители са мъгъли и въобще не правят разлика между домовете. Но намират вълшебството за много интересно. Преди малко им пратих писмото със совата ми. Сигурно много ще им хареса това, което им писах за замъка.
- Бих се радвала да си сменим родителите. - кисело отвърна Шарлот - Моите трудно ще ги впечатля с нещо. Нали са преподавали тук, когато са се запознали.
Скоро се появи ръководителката на дома професор Фрийли и раздаде програмите на учениците.
- Първия ни час е по вълшебство. - възкликна радостно Джон и няколко ученици от съседната маса впериха погледи в него за момент. Шарлот разгледа програмата си и забеляза, че след вълшебството ще имат астрономия и билкология. Денят се очертаваше да бъде интересен.
Тъкмо се канеше да отговори нещо на Джон, когато чу Айлийн да се провиква през няколко маси:
- Чарли, идвай, трябваш ни.
- До по-късно. - каза припряно Шарлот и побърза да стане от масата
Джон я погледна стреснато и попита бързо:
- Може ли да те почакам в коридора? Магьосник съм едва от три месеца и нищо не знам за замъка.
- Нямаш проблеми. - отвърна Шарлот и се затича към сестрите си, хванала полите на одеждите си.
Сюзън и Айлийн я изведоха от залата в близкия коридор, където Сюзън обясни накратко за проблемите, които вероятно щяха да имат с баща си, а Шарлот кимаше, оглеждайки с интерес пода и тавана. Скучаещия Джон Валантайн се разхождаше напред-назад, дъвчеше шоколадова жаба и зяпаше любопитно картинката. Когато Сюзън свърши, Шарлот понечи да я попита нещо, но беше изпреварена от Айлийн.
- Сю, а защо аз да не пиша на татко през това време? Може би ще успея да го омилостивя.
Сюзън поклати глава:
- Само ще си навлечеш неприятности. Може да си изкара яда на теб, от което няма да има голяма полза, Лийн. Още днес ще напиша писмо и на двамата.
Шарлот и Айлийн се съгласиха с нея, но трите момичета скоро трябваше да прекратят разговора си, защото от дъното на коридора заплашително се задаваде училищния пазач мистър Филч.
- Сега ще пита защо не сме в час. - промърмори Айлийн
- И ще бъде прав, защото вече закъсняваме - допълни Сюзън
- Ако ни накаже и трите едновременно, току-виж татко дошъл в училище и си изкарал яда на него. - бодро предложи Шарлот
- Не разчитай на това, Чарли. - скептично отвърна Айлийн
Докато обсъждаха плана за действие, училищния пазач беше стигнал достатъчно близо до тях и кисело рече:
- Тц тц тц, какво виждат очите ми. Трите госпожици Снейп и малкия господин от Рейвънклоу не са отишли на час. Баща ви ще бъде разочарован да научи, че още през първия учебен ден се забърквате в неприятности. А сега, какво да ви правя? Бих могъл да ви заведа при директорката.
- Господин Филч, като префект на Рейвънклоу трябва да ви кажа, че останалите са тук на моя отговорност. - каза спокойно Сюзън - Нека те отидат в клас, а аз ще дойда с вас в кабинета на професор Макгонагъл.
Сюзън им направи знак с ръка да изчезват и другите трима моментално побягнаха в две противоположни посоки. Филч гледаше невярващо как учениците се разбягват като хлебарки. Айлийн се затича към Входната зала, а Шарлот и Джон тръгнаха нагоре по стълбите, без да поглеждат назад. На третия етаж спряха за малко да си поемат въздух, преди да продължат към кабинета по вълшебство, който се намираше на седмия.
- Беше близко. - едва си поемаше дъх Джон - Дано сестра ти не си изпати заради нас.
- Надявам се, че няма. Професор Макгонагъл я харесва и никак не обича Филч. - каза Шарлот - Пък и тя сама си е виновна. Тя реши да свика семеен съвет, за да обсъдим какво ще правим с татко. Каква беше картичката от жабата ти?
- Ами, някакъв магьосник.
Джон извади от джоба си картичката от шоколадовата жаба и я показа на Шарлот. Отначало на нея нищо не се виждаше, но после се появи физиономията на магьосник с дълга черна коса, който гледаше строго. След това отново изчезна. Следващата картинка показваше как Хари Потър измагьосва тънко въженце, опънато на върха на стълбището и се скрива. Скоро дойде и магьосника, пристъпи към стълбището, спъна се и се изтъркаля надолу като чувал с картофи. Джон започна да се залива от смях, а Шарлот гледаше невярващо. Образа на магьосника пак изчезна от картичката и на нея се изписаха думите "Потър-президент".
- Не е ли смешно? - попита Джон объркано
- Много - отвърна Шарлот механично. - Това е баща ми.
- Не знаех.
- Това не е оригинална картичка. - разсъждаваше Шарлот на глас - Събирам ги от 6-годишна и знам че има на Хари Потър, но баща ми никога не е разрешавал да го слагат на картичка. Откъде я купи?
- Вчера я взех от влака. Имах още две, но другите са с нормални картинки.
- Да си я давал на някого?
- Не, днес я отворих. Даже не можах да я разгледам както трябва, защото трябваше да бягаме от Филч.
- Може ли да я взема и да я покажа на Сюзън довечера? Може би тя ще може да каже нещо.
Джон й я подаде и Шарлот я пъхна в един джоб на мантията си.
- Не се разстройвай. - каза и той - Сигурно някой глупак я е омагьосал. По-добре ми покажи някоя магия.
- Като стигнем горе. - отговори Шарлот и двамата тръгнаха отново по стълбите
Когато стигнаха в тъмния коридор, осветяван само от факли, тя затвори очи и се опита да си представи нещо. После извади пръчката си, запретна ръкави, прокашля се и произнесе високо "лумос". От върха на пръчката й започна да струи сноп светлина, което силно впечатли Джон. - Не е трудно, пробвай и ти. - укоражи го Шарлот
Джон извади магическата си пръчка от джоба на мантията си и я тръсна неумело.
- Движението ти не е правилно. - каза момичето - Гледай сега. Замахваш така и казваш заклинанието.
- Значи замахвам и казвам? - попита Джон и завъртя магическата си пръчка във въздуха
- Точно така. - отвърна Шарлот
Джон замахна с магическата си пръчка, но се обърка и спря. От втория път нещата се получиха и върха на неговата пръчка също започна да излъчва светлина.
- Страхотно. - каза момчето - Това е първата ми магия.
- Хайде да влезем така. - предложи Шарлот - Да видим какво ще каже професор Фрийли.
Джон се съгласи и двамата забързаха по коридора, отвориха вратата и влязоха в кабинета.
- Такаа. - рече младата преподавателка, която ги гледаше втренчено с тъмните си очи - Закъснявате за час, но пък можете да правите магии. Мисля да ви дам по десет точки и да ви отнема по петнайсе. Сега сядайте и не си и помисляйте да закъснявате друг път. Магии по коридорите ще ми правите.

Професор Флийли размаха заканително показалец, а Джон и Шарлот побързаха да седнат на един чин в дъното на класната стая.
Върнете се в началото Go down
 
Разказ за Шарлот Северия
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Хогуортс :: Забавления :: Лично творчество-
Идете на: